Пристрій, що дає змогу об’єднати всю домашню розумну електроніку в єдину мережу для зв’язку з інтернетом, називають Wi-Fi роутер. Від моделі залежить швидкість та стабільність інтернет-з’єднання, яку площу буде покривати, скільки пристроїв можна підключати одночасно та інше.
Давайте детально вивчимо головні характеристики, щоб не схибити, купуючи Wi-Fi роутер.
Характеристики надійних роутерів
Вибір надійного та продуктивного маршрутизатора для домашнього використання починати треба з вивчення його даних. Вас має зацікавити:
- Швидкість передачі даних. Більшість моделей створені за стандартом Wi-Fi 802.11n. Максимальна швидкість у них може доходити до 600 Мбіт/с. Максимальна швидкість стандарту 802.11ac сягає 1,3 Гб/с. Обидва стандарти дають змогу користуватися швидкісним інтернетом.
300 Мбіт/с вистачає для стандартного набору дій: серфінг, музика, фільми, деякі ігри. Треба враховувати, що роутер може швидкість урізати, й обіцяних мегабайтів виявиться менше.
Велика частина моделей, представлених на українському ринку працює на частоті 2,4 ГГц, але можна купити роутер для інтернету зі змінюваним частотним діапазоном 2,4 ГГц і 5 ГГц. Останній може збільшити швидкість з’єднання, але водночас зменшується площа покриття.
- Частота процесора. Вибирати варто з високими показниками, але з їх зростанням збільшується вартість.
- Обсяг оперативної пам’яті. Показник залежить від напрямів діяльності. Зростання обсягу пам’яті теж буде позначатися на ціні.
- Прошивка або програмне забезпечення. Є моделі з унікальним ПО, створеним спеціально для неї. В інших — ПО єдине для всієї лінійки. У перших більш раціональне використання можливостей, але виробники не займаються їх відновленням. Враховуйте це під час придбання в Хмельницькому, Калуші, Дрогобичі, Вінниці. В інших виробники постійно проводять оновлення, тому такі роутери можна використовувати тривалий час.
- Порти. Для створення локальної мережі та щоб під’єднати до маршрутизатора не тільки комп’ютер, але й іншу техніку, використовуються LAN-порти. Їх, як правило, кілька, розраховано з’єднання на невелику відстань.
Для мережі у квартирі зі швидкісним інтернетом радимо купити роутер недорого з ЛАН 100 Мбіт/с.
Як вибрати потужні роутери для геймінгу?
Потужні геймерські маршрутизатори відрізняються від звичайних не тільки агресивною зовнішністю. Їхнє завдання – забезпечити й підтримувати стабільне інтернет-з’єднання, знизити пінг під час онлайн-трансляцій.
Для них характерні:
- можливість підключати багато додаткових пристроїв коштом великого числа Ethernet-портів. Їх може бути до 9;
- більша кількість антен;
- сумісність з IoT-речами;
- інтеграція з IFTTT-стандартами;
- якісні роутери підтримують частоти 2.4 ГГц і 5 ГГц.
Деякі моделі можуть бути доповнені функцією «точка доступу». Оптимальна кількість антен від 4 до 8. Це позбавить від перешкод і дасть змогу правильно розподілити сигнал.
Якщо хочете купити потужний роутер, зверніть увагу на Wi-Fi стандарт. Найбільш популярними моделями маршрутизаторів є варіанти зі стандартом 802.11ax (Wi-Fi 6). Непогані можливості в роутерів, які працюють за стандартом 802.11ac (Wi-Fi 5).
Якщо плануєте використовувати маршрутизатор у Луцьку, Рівному чи Івано-Франківську для ігор, зверніть увагу, чи є в нього функція Quality of Service (QoS). Її наявність забезпечить пріоритетність подачі ігрового трафіку навіть під час високих навантажень на мережеве з’єднання.
Ціни на роутери в Україні
Вартість маршрутизаторів залежить від можливостей пристрою, тому відповісти однозначно на питання, які ціни на Вай Фай роутери, складно.
Вироби різної цінової категорії представлені в інтернет-магазині CompX. Який замовити, залежить від його призначення. В онлайн-каталозі представлені недорогі моделі: D-Link за стандартом 802.11n; зразки середньої вартості TP-Link – за стандартом 802.11ac з 5 антенами та 4 портами ЛАН.
Можна купити дорогі Wi-Fi роутери бренду ASUS за стандартом 802.11ax з 4 LAN-портами або вибрати модель, в якій 8 LAN-портів.
У містах Київ та Львів розташовані шоу-руми компанії CompХ, де можна перевірити справність доставленої техніки.