Перший етап у збиранні комп'ютера – купити материнську плату. Від неї залежить, які комплектуючі ви зможете встановити та яке периферійне обладнання підключатиметься до ПК. Вона також впливає на список функцій пристрою, тому їй варто приділити належну увагу.
Як підібрати материнську плату на комп'ютер?
Спочатку потрібно відповісти на запитання, який процесор стане основою вашого ПК? Від цього залежатиме тип сокета - роз'єму, в який встановлюється головна мікросхема. Зверніть увагу, що AMD і Intel використовують різні інтерфейси, несумісні один з одним! Ще одна важлива характеристика – модель чіпсету. Кожен процесор може бути сумісним із різними типами материнських плат. Від чіпсету залежать багато параметрів, включаючи:
- можливість розгону;
- швидкість обміну даними з іншими комплектуючими;
- кількість накопичувачів інформації, що підключаються;
- кількість USB-портів;
- максимальний обсяг оперативної пам'яті тощо.
На вибір відеокарти впливає версія слота PCI-e. Сучасні потужні моделі Nvidia GeForce RTX 3000 серії та AMD Radeon RX 6000 серії підключаються до роз'єму PCI-e 4.0 x16. Моделі колишніх поколінь можуть працювати з портами PCI-e 3.0 або 2.0 із числом ліній від 4 до 16.
Які ще властивості важливі для мат. плати?
Щоб купити «материнку», що точно відповідає вашим потребам, потрібно придивитися до таких параметрів:
- Тип підтримуваної оперативної пам'яті (DDR 2, 3, 4 або 5), а також кількість слотів та максимальний об'єм.
- Пропускна здатність системної шини — чим вище цей показник, тим швидше працює комп'ютер.
- Наявність множника частоти необхідного для розгону процесора, пам'яті та інших компонентів вашого ПК.
- Тип вбудованого аудіо. Ігрові моделі підтримують підключення акустики 5.1 або 7.1. Вони також мають підтримку кодеків об'ємного звуку.
- Характеристикам мережевих контролерів - дротового Ethernet та бездротового Wi-Fi. Для роботи та інших нескладних завдань вистачить швидкості до 150 Мбіт/с, для ігор – від 1 Гбіт/с.
Як вибрати системну плату за розміром?
Важливо, щоб материнська плата поміщалася в комп'ютерний корпус. При цьому всередині має бути достатньо місця для встановлення інших комплектуючих. Існують такі форм-фактори:
- mini-ITX - 17х17 см;
- ITX - 21,5 х19, 1 см;
- Micro-ATX - 24,4 х24, 4 см;
- ATX - 30,5 х24, 4 см;
- E-ATX - 33х30, 5 см.
Бажано залишати можливість для апгрейду персонального комп'ютера. Краще замовляти плату, яка залишає трохи вільного простору всередині корпусу. Так ви можете змінити графічну карту на більш потужну або встановити новий кулер, підвищивши продуктивність процесора.
Як оцінити якість "материнки" на ПК?
Почніть із потужності системи живлення. Багато виробників підвищують силу струму до 100-150 А і встановлюють резервні фази, щоб забезпечити безперебійну роботу потужних процесорів. Від кількості внутрішніх роз'ємів M.2 залежатиме функціональність комп'ютера та максимальний об'єм дискового простору.
Якість мат. плати також залежить від щільності текстолітової основи та кількості шарів. У топових моделях передбачається додатковий захист від механічних пошкоджень, впливу вологи та електростатичних розрядів. Якщо ви збираєтеся встановлювати важкі відеокарти класу Hi-End, їм знадобляться посилені слоти та спеціальна опора.
Де дізнатись ціну материнської плати?
Ви можете придбати якісні комп'ютерні комплектуючі за вигідною ціною в інтернет-магазині CompX. Ми виконуємо доставку по всій території України, зокрема у Києві, Харкові, Одесі, Львові, Дніпрі та інших містах. Нашим клієнтам доступні зручні способи оплати замовлень - готівкою, банківською карткою, а також у кредит та розстрочку від партнерів.
Інтернет-магазин також пропонує послугу професійної збірки комп'ютерів. При цьому ви отримуєте розширену 12-місячну гарантію на все залізо, незалежно від вартості та характеристик. Вам також доступні уживані комплектуючі, які стануть чудовим варіантом для недорогої конфігурації.