Цінуєте справжню мобільність? Хочете працювати, грати, дивитися кіно і спілкуватися в будь-якому куточку земної кулі? Тоді вам варто придбати ноутбук. Він надає такі ж функції, як і стаціонарний ПК, але не залежить від розетки.
Як купити хороший ноутбук: вибираємо по діагоналі
Спочатку потрібно відповісти на запитання: як саме ви плануєте використовувати девайс? Якщо вам потрібна максимальна мобільність, зверніть увагу на найкомпактніші моделі. Діагональ їхнього екрана — від 11 до 13,3 дюйма. Вони легкі, тонкі та автономні — можуть довго обходитися без підключення до розетки. Але треба пам'ятати, що в такому корпусі складно розмістити потужне залізо та забезпечити ефективне охолодження — продуктивність буде обмеженою.
«Золота середина» — ноутбуки з діагоналлю дисплея 14 або 15,6 дюйма. Вони досить компактні, щоб їх можна було носити із собою щодня. При тому всередині вистачає місця для топового заліза та продуктивної системи охолодження. Багато з таких моделей пропонують повнорозмірну розкладку клавіатури, яка ідеально підходить для роботи з великим обсягом тексту.
Найбільший форм-фактор серед популярних ноутбуків — 17,3 дюйма. Такі пристрої досить громіздкі, тому переносити їх з місця на місце щодня незручно. Це скоріше мобільна альтернатива системному блоку — вирушаючи у відрядження або відпустку, лептоп можна взяти з собою.
Рідше зустрічаються ноутбуки з великим розміром екрана — від 18 до 22 дюймів. Це дорогі лептопи, що випускаються малими серіями. Зазвичай вони виконують функцію ігрових машин чи спеціалізованих робочих станцій.
Як правильно замовити ноутбук: вибір технічної платформи
Друге питання — які завдання вирішуватиме пристрій? Для ігор, тримірного моделювання та редагування графіки потрібна дискретна відеокарта. Якщо ви плануєте займатися програмуванням, навчанням, редагуванням тексту, веб-серфінгом та переглядом фільму, окремий графічний адаптер вже не буде обов'язковим.
Відеокарту вибирають за такими критеріями: кількість потокових ядер, тактова частота чіпа в ГГц, обсяг пам'яті та пропускна спроможність шини. Але розбиратися в кожній з цих характеристик не обов'язково. Усі існуючі моделі можна розділити на кілька категорій:
- Початковий рівень - Nvidia GeForce GTX-series; AMD Radeon RX 500 серії.
- Бюджетні моделі - GeForce RTX 2060, 3050; Radeon RX 5000-series, RX 6400, RX 6500.
- Середній клас - GeForce RTX 2080, 3060, 3060 Ti; Radeon RX 6600, 6600 XT.
- Висока продуктивність - GeForce RTX 3070, 3070 Ti, 3080; Radeon RX 6700, 6700 XT.
- Флагмани - GeForce RTX 3080 Ti, Radeon 6800, 6800 XT.
Приблизно такий же підхід можна застосувати й до вибору процесора. Знати тактову частоту в ГГц, обсяг кешу і технології важливо тим, хто планує отримувати 100% продуктивності від лептопа. Якщо ви віддаєте перевагу використанню пристрою в розміреному режимі, вам достатньо розбиратися в класах чіпів:
- AMD Athlon A-series; Intel Celeron, Pentium — початковий рівень для офісних ноутбуків. Підійдуть для навчання та інших нескладних завдань.
- Intel Core i3, AMD Ryzen 3 — бюджетні універсальні процесори, які підійдуть для робочих, мультимедійних та недорогих ігрових лептопів.
- Core i5, Ryzen 5 — чіпи середнього рівня, здатні впоратися з будь-якими завданнями.
- Core i7, Ryzen 7 — флагмани у споживчому класі, що дозволяють швидко виконувати складну роботу та вибирати високі налаштування графіки в іграх.
- Core i9, Ryzen 9 — топові процесори для ентузіастів, здатні дати запас потужності на кілька років вперед.
При покупці ноутбука варто звертати увагу на покоління процесора. Нові моделі швидші, тихіші, холодніші та економніші за своїх попередників. Наприклад, AMD Ryzen 7000-ї серії на 15–20% потужніший за чіпи 5000-го покоління, а Intel Core 13-ї генерації справляється з великими обсягами обчислень на 50% швидше за попередні моделі.
Від чого ще залежать ціни ноутбуків: огляд заліза
- Обсяг оперативної пам'яті важливий для виконання складних завдань, наприклад, для компіляції програм, рендерингу тримірних моделей та обробки ігрової графіки. Необхідний мінімум для офісного лептопа — 4 ГБ, універсального — 8 ГБ, геймерського — 16 ГБ.
- Від місткості накопичувача інформації залежить кількість програм та ігор, які ви можете встановити одночасно. 120 ГБ достатньо для операційної системи та найважливіших програм. Оптимум — 240 або 500 ГБ. Більше ніж 1 ТБ знадобиться лише в тому випадку, якщо ви плануєте зберігати безліч мультимедійних файлів, наприклад відео та фотографій.
- Важливим є і сам тип накопичувача інформації. Класичні жорсткі диски (вінчестери) дешевші, але повільніші. Вони служать довше в ідеальних умовах, але бояться ударів та трясіння. Твердотільні SSD дорожчі, але набагато швидше. Вони мають обмежений термін служби, але витримують сильні вібрації без наслідків.
- Місткість батареї визначає час автономної роботи. Хоча на останнє впливають й інші фактори — енергоспоживання заліза, яскравість екрана тощо. Тому краще звертати увагу не на місткість акумулятора, а саме на результати тестів.
- Кількість та тип комунікаційних портів. USB — універсальні роз'єми для підключення периферійного обладнання, включаючи мишки, клавіатури та флешки. HDMI та DisplayPort дозволяють виводити зображення на зовнішні монітори. Thunderbolt і USB 3.2 Type-C виконують обидві функції, а в деяких моделях навіть підтримують зарядку батареї лептопа.
Продаж ноутбуків: особливі види
Геймерські ноутбуки відрізняються як яскравим дизайном, так і функціоналом. Їхні корпуси часто виготовляються з оригінальних матеріалів — алюмінію, магнієвого сплаву і навіть карбону (вуглепластик). Ігрові лептопи оснащуються потужним залізом та екранами з високою частотою оновлення. Остання характеристика допомагає зберігати відмінну якість зображення у динамічних сценах, надаючи користувачеві перевагу перед супротивниками.
Трансформери — ноутбуки з сенсорними екранами, які можуть повертатися на 360°. Такі моделі можна перетворювати на планшет чи зручний інструмент для малювання. Зазвичай вони представлені у компактному сегменті — до 13 дюймів. Але серед них зустрічаються 15-дюймові моделі з потужним залізом та високочутливим дисплеєм.
Нетбуки були дуже популярні у минулому, але зараз купити їх дуже складно. Це доступні ноутбуки з маленьким екраном (до 12,5 дюймів), невеликим обсягом пам'яті та спрощеною клавіатурою. В основному вони призначені для роботи з різноманітними онлайн-сервісами. Їх потужності та місткості накопичувачів недостатньо для запуску ігор та «важких» програм.
Портативні робочі станції відрізняються конструкцією і типом заліза. За потужністю вони конкурують з геймерськими ноутбуками, але їх комплектуючі націлені скоріше на стабільну безперервну роботу, ніж на пікову продуктивність. В них часто використовуються багатопотокові процесори, холодні відеокарти і пам'ять з функцією автоматичної корекції помилок. Портативні робочі станції можуть відрізнятися від персональних ноутбуків і за кількістю екранів, що підключаються зовні — деякі моделі можуть працювати з 9 моніторами одночасно.
Скільки коштують ноутбуки та де їх купити?
Інтернет-магазин CompX пропонує широкий вибір лептопів відомих виробників. У нашому каталозі можна сортувати їх за брендом, вагою та технічними характеристиками, вибираючи оптимальну модель. Ми підтримуємо ринкову вартість усіх товарів та надаємо офіційну гарантію. Купуючи ноутбук у нас, ви можете вибрати найбільш зручний спосіб оплати — готівкою, карткою, в кредит або розстрочку. Ми також виконуємо доставку ваших товарів по всій Україні, зокрема у Києві, Харкові, Дніпрі, Одесі та інших містах.