Вибравши хорошу оперативну пам'ять для ноутбука, можна значно підвищити продуктивність портативного комп'ютера. Її характеристики важливі для швидкості ПК не менше, ніж тактова частота процесора і кількість потокових ядер відеокарти.
Чим відрізняється оперативна пам'ять для ноутбука?
Спеціально для портативних пристроїв розроблено стандарт SO-DIMM. Це вузькі планки з більшою висотою, призначені для горизонтального, а не вертикального встановлення. Фактично, вони лягають зверху на материнську плату і знаходяться на відстані кілька міліметрів від її поверхні. Така конструкція допомагає звільнити простір усередині компактного корпусу, але накладає деякі обмеження.
У деяких ноутбуках минулих поколінь можна використовувати лише ті планки, в яких усі чипи розпаяні з одного боку. Двостороннє компонування не підходить через тісноту. І навіть у геймерських лептопах доводиться відмовлятися від громіздких металевих радіаторів. У такій конструкції вони просто впиратимуться в інші компоненти, заважаючи збірці девайсу.
Але оперативну пам'ять SO-DIMM можна зустріти не тільки в ноутбуках. Вона часто використовується в моноблоках, де більшість комплектуючих знаходиться за екраном. Її також можна побачити в ультракомпактних ПК розміром менше формату mini-ITX. У таких збірках доводиться використовувати горизонтальні, а не вертикальні планки, запозичуючи багато рішень із «ноутбучного» сегменту.
Скільки коштує оперативна пам'ять для ноутбука?
Насамперед ціна оперативної пам'яті залежить від її покоління. У сучасних лептопах найчастіше зустрічаються планки DDR 4. Вони швидкі, економічні та відносно недорогі. У деякі ультрабуки, як і раніше, встановлюється розігнана пам'ять DDR3L. Вона поступово виходить із виробництва, тому знайти нові плати у продажі досить складно.
З'являються також перші ноутбуки з оперативним пристроєм (ОЗП) DDR5. Швидка та ефективна пам'ять допомагає розкрити потенціал решти комплектуючих на 100%. Такі моделі показують вищий FPS в іграх і краще справляються зі складними завданнями. У ретро-ноутбуках минулих років все ще можна зустріти оперативку DDR2. Сьогодні випуск такої пам'яті припинено — можна знайти тільки б/в планки.
На вартість впливає ефективна швидкість передачі даних. Вона вимірюється в мільйонах транзакцій на секунду (МТ/с), хоча у побуті також говорять про мегагерци (МГц). Чим вище цей показник, тим швидше буде працювати ваш комп'ютер у рівних умовах. Кожне покоління оперативної пам'яті має свій діапазон базової швидкості роботи. Наприклад, DDR4 — від 2133 до 3200 МТ/с, DDR5 — від 4800 до 7200 МТ/с.
При зростанні частоти оперативної пам'яті збільшуються й затримки звернення до конкретних модулів зберігання інформації (таймінги, CAS Latency). Чим вище цей показник, тим повільніше працюватиме комп'ютер. Тому швидкість 2133 МТ/с з таймінгом 12 наносекунд краще, ніж 3200 МТ/с із затримками 40 нс. Втім, все залежить від конкретної ситуації та завдань, поставлених перед пристроєм.
Звичайно, ціна залежить від розміру буфера, тобто обсягу оперативної пам'яті. Чим він більший, тим швидше та ефективніше комп'ютер виконуватиме роботу. Необхідний мінімум для сучасного ноутбука — від 4 гігабайтів. Якщо ви плануєте грати у вільний час або займатися аматорським редагуванням графіки, краще збільшити цей показник до 8 ГБ. У геймерських лептопах використовується від 16 ГБ високошвидкісної оперативної роботи й більше. У більшості ноутбуків можна збільшити обсяг пам'яті — для цього потрібно встановити додаткову плату або замінити планки.
Від чого залежить ціна ОЗП для ноутбука?
В іграх дуже важливою є продуктивність оперативної пам'яті. Щоб підвищити її, геймери часто розганяють модулі пристрою. На щастя, це можна робити без втручання у конструкцію електричних контактів та ручного регулювання напруги в системі живлення. Для автоматичного розгону використовують профілі Intel XMP RAM і AMD XMR. Вам потрібно лише запустити меню BIOS і вибрати відповідну схему налаштувань. Система самостійно знайде баланс частоти та налаштувань, підвищивши потужність ПК до максимуму. Планки з підтримкою таких технологій коштують трохи дорожче, але їхня ціна повністю виправдана збільшеною продуктивністю.
Якщо в слоті ноутбука достатньо місця, можна вибрати планку оперативної пам'яті із тонким металевим радіатором. На відміну від настільного ПК, він лише функціональний і не призначається для прикрашання пристрою. Під ним знаходиться шар термоінтерфейсу, що допомагає швидко розсіювати великі обсяги тепла в повітрі. Але для ефективної роботи такої конструкції знадобиться гарне продування корпусу лептопа штатними вентиляторами.
Звісно, на вартість оперативної пам'яті впливає бренд виробника. Геймери віддають перевагу ОЗП Micron, Crucial Ballistix, Kingston Fury та G.Skill. У споживчому сегменті популярні планки Samsung, Kingston, Transcend, Goodram та Excelram.
Де купити ОЗП для ноутбука?
Інтернет-магазин CompX пропонує оперативну пам'ять відомих брендів — для ноутбуків та настільних ПК, для портативних робочих станцій та інших пристроїв. Фільтри в каталозі допоможуть розібратися в асортименті товарів — ви можете відібрати потрібну модель за поколінням чипів, рівнем напруги, обсягом буфера та іншими характеристиками. Наша компанія пропонує вигідні умови доставки у Києві, Львові, Одесі та інших містах. При покупці ви можете замовити послугу професійної збірки ПК. Наші технічні фахівці протестують все залізо під час монтажу — це подовжить гарантію якості на комплектуючі до 12 місяців.